עולה חדש ומעניין במיוחד הגיע אלינו מארה"ב. הוא מאפשר אימון בבית או באוויר הפתוח, הוא כולל אימון פונקציונלי מגוון עם תרגילי Core וחיזוק מאתגרים והוא אפילו יעלה לכם את הדופק ואת קצב הנשימות. את כל אלו הוא מבטיח ומקיים. על  ה-TRX כבר שמעתם?

בדומה להמצאות הטובות ביותר גם ה- TRX נולד די במקרה וכתוצאה של צורך ונסיבות.

רנדי הֶטריק, לוחם Navy Seals (אריות הים, הקומנדו הימי האמריקני) ואבי שיטת ה- TRX מצא את עצמו לעיתים קרובות יחד עם חבריו לצוות ביחידה המובחרת במארבים מבצעיים ממושכים בארצות אויב.

389950-trx-l

ניתן להתאמן כמעט בכל מקום

השהייה הממושכת במרחב מצומצם מחד (כמו צוללת או נקודת איסוף סודית) וההכרח לשמור על כושר גופני ללא ציוד כושר הולם מאידך איתגרו את חבורת הלוחמים.
הצורך בפעילות גופנית של עשרים וחמישה מחיילי היחידה אשר שהו שלושה שבועות שלמים בנקודת מפלט הולידו השראה. רנדי והחברים שהתייאשו משכיבות הסמיכה המשעממות, אז הם חיברו יחד חלקי מצנח וחגורת קרטה ותלו את הרצועות על אחת הדלתות ומבלי להתכוון, הם ביססו את מה שהפך לשיטה חדשנית וייחודית שתשנה את פני האימון הגופני בארצות הברית – האימון כנגד משקל הגוף.

כשלוש שנים בלבד אחרי כניסת ה-TRX לשוק הפרטי, שיטת האימון כנגד משקל הגוף הפכה לבחירה הראשונה של יחידות העלית בצבא ארצות הברית ולחלק בלתי נפרד מתכנית האימונים של ספורטאים מקצוענים מענפי הספורט השונים.
השיטה היתה לכלי עיקרי של מאמני כושר אישיים ופיזיוטרפיסטים בכל מוסדות השיקום בארה"ב ואביזר בלתי נפרד מחדרי הכושר באימונים אישיים וקבוצתיים.

עכשיו תוכלו למצוא את ה-TRX גם בארץ. נועם שימלר, מאמן כושר אישי ומדריך TRX מוסמך מטעם מרכז Fitness Anywhere, הביא עימו את הבשורה היישר מאמריקה.

מה זה TRX?

מכשיר ה TRX – הוא למעשה רצועת כושר, המתפצלת לשתי רצועות נפרדות, מסביר נועם. אורך הרצועה הוא 2.5 מטרים ומשקלה 810 גרם. את הרצועה תולים בעמדת גובה והאימון בעזרתה מאפשר מגוון רחב של מעל 500 תרגילים וקומבינציות בכל מישורי האימון.

הרעיון המרכזי שמוביל את שיטת האימון בעזרת ה-TRX הוא אימון הגוף כולו כמערכת אחת (Total Body Workout). למרות הגדרתו כאימון אנאירובי, ה- TRX מאפשר שריפה רבה של קלוריות בגלל הפעלה בו זמנית של מספר קבוצות שרירים ושרירי ה- Core.

92916-trx-2

אימון שמתאים לכל קבוצת גיל ורמת ניסיון

אימון פונקציונלי שמתאים לכולם

אימון עם ה-TRX נחשב לאחד האימונים הפונקציונלים המתקדמים ביותר כיום, מספר נועם.

אחד היתרונות הבולטים של ה- TRXבכך שהוא מתאים לכל אחד ואחת בכל גיל ורמת כושר גופני ומאפשר קבלת תוצאות מהירות תוך זמן קצר יחסית.

אם רמת הכושר של המתאמן הינה בסיסית, הוא יכול להתחיל את האימון בדרגת קושי קלה יחסית ובאופן הדרגתי לעלות רמה זו על ידי שינוי של זווית האימון, הגדלת המנוף או הגברת הקצב. מדריך TRX יודע כיצד לנצל את משקל הגוף באופן שיגביר את האתגר או יקל על הביצוע.

ניתן לשלב בין אביזר ה-TRX לאביזרים שונים אחרים כמו משטחים נעים באופן שמשפר את היציבה, שיווי המשקל ומחזק את שרירי היציבה. המעברים בין התרגילים מתרחשים תוך שברירי שניות כך שניתן דגש רב גם לשיפור הקואורדינציה. המתאמן יכול באימון אחד ליישם תרגילי Core לצד תרגילים של כח מתפרץ.

אימון ב-TRX יכול לסייע גם בשיקום פציעות. האחיזה ברצועות ה- TRX באוויר מאפשרת למתאמן להוריד עומס מאיברים פגועים וכאובים, אך להמשיך להתאמן ולהתחזק.

ה- TRXמאפשר שיפור טווחי התנועה והגמישות. פעמים רבות מתאמנים נוטים להתמקד בחיזוק ובחיטוב ולהזניח את העבודה על גמישות השרירים. החשיבות בשמירה על טווחי תנועה מלאים ושרירים גמישים במידה היא בתרומה לבריאות הגוף, ליציבה נכונה ולתנועתיות יעילה. ה-TRX מאפשר את שיפור הגמישות תוך כדי חיטוב הגוף.

אימון אישי בקבוצה

כמדריך כושר התלבטתי לא פעם איך אני משלב את יתרונות האימון הקבוצתי כמו: דירבון הדדי, אווירה כייפית עם חברים ומוטיבציה להתמיד (אימון בקבוצה כלכלי יותר למתאמנים, כך שההתמדה לא מכבידה על הכיס) מבלי לפגוע בהישגים של כל מתאמן ולאפשר אימון בו כל אחד יגיע למקסימום יכולותיו.

אחת הבעיות באימון קבוצתי היא שהחלש מרגיש שהוא מעכב את הקבוצה או שהוא נאלץ להפסיק את האימון. איך אתה נמנע מהתופעה?
בעזרת האביזר הזה ניתן לאמן קבוצות של אנשים, כל אחד ברמה שלו. כל מתאמן עובד כנגד משקל גופו שלו וכל אחד יכול להתאים את זווית האימון לרמתו. התרגיל יכול להיות זהה וכל מתאמן יכול "לשחק" עם דרגת הקושי.

390013-trx-3
אימון כוח עם שירפה קלורית גבוהה מאד

חדר כושר ששוקל פחות מקילוגרם

כשראיתי לראשונה את ה- TRX באחד הכנסים שהשתתפתי בארה"ב זה סיקרן אותי, אבל רק לאחר האימון הראשון למדתי כמה מגוון ומקורי האביזר הזה. זה ממש חדר כושר שלם שאני יכול לקחת איתי לכל מקום בתוך תיק קטן.

אני אוהב לשלב באימונים מדידת דופק. אחת המתאמנות שלי הצמידה מד דופק למשך כמה אימונים וראינו ביחד ששעה של עבודה שורפת בממוצע 600 קלוריות, זה נחשב לשריפת קלוריות גבוהה מאד באימון כח.