בעיות בעצב הסיאטי?

יש לנו תרגילי כושר שיעזרו לשיקום העצב הסיאטי

 כאבי עצבים, הם מסוג הכאבים שעוצרים את הפעילות שלנו ופוגעים לנו באיכות החיים. אם לכאב ראש, אנחנו יכולים לקחת כדור ותוך זמן קצר להרגיש הקלה, כאשר מדובר בכאבים בעצב, הטיפול ושיכוך הכאבים הוא הרבה יותר מאתגר.

אחד מגורמי הכאב הנפוצים ביותר בתחום, הוא כאב שנובע מפגיעה בעצב הסיאטי. אחוז גבוה באוכלוסייה סובלים מכאבים הנובעים מסיבה זו, כאשר לא כולם מאובחנים ולא לכולם, יש פתרון ומענה לכאב.

מהו העצב הסיאטי ואיך הוא משפיע עלינו?

העצב הסיאטי הוא העצב הארוך ביותר בגוף שלנו. העצב הסיאטי עובר מהגב התחתון דרך הישבן והירך ועד בהונות כף הרגל בכל צד. עצב זה אחראי לתפקוד ולפעילויות לאורך כל הגוף שלנו ולכן, כל פגיעה בו, יכולה לגרום לנו לכאבי גב, לכאבי צוואר ואפילו לקושי בתפקוד.

כאשר ישנה פגיעה בעצב זה, תופעה זאת מאובחנת כ"סיאטיקה".

סיאטיקה (באנגלית: Sciatica), הוא אבחון של מצב רפואי המתאפיין לרוב בכאב שמקורו בחלק הגב התחתון שלנו ויכול להיות מורגש לאורך כל הרגל. ישנן סיבות רבות היכולות לגרום למצב זה ולכאבים אלו. הסיאטיקה יכולה להתפרץ כתוצאה ממאמץ גבוה כמו הרמת משקלים כבדים, ויכול להופיע גם בהדרגתיות כתוצאה מעומס, מתח או סיבות נוספות.

איך זה מרגיש כשסובלים מסיאטיקה?

אנשים הסובלים מבעיות בעצב הסיאטי, לרוב יתארו זאת ככאב עז וחזק ולרוב, הסימפטומים מופיעים רק בצד אחד של הגוף. חלק מהמטופלים ממדווחים על כאבים בגב התחתון או תחושה של נימול באזורים מסוימים ברגל הפגועה ובכף הרגל.

איך מתמודדים?

מעבר לטיפול הקונבנציונאלי, יש תרגילים, אתם ניתן לבצע בבית ויכולים לסייע לכם להרגיש טוב יותר ולהפחית את עוצמת ותדירות הכאבים שאתם חווים.

1. תרגיל רגליים –

אופן התרגול – שכיבה על הגב, כהרגליים מכופפות וכפות הרגליים מונחות על הרצפה.

נשמו עמוק ושאפו אוויר ותוך כדי הנשימה, הרימו את העקבים מהרצפה, פתחו את הרגליים וסובבו אותן על שהעקבים יפגשו. תנוחה זו, נקראת תנוחת היהלום.

עושים את זה נכון: הקפידו בכל זמן שהישבן נשאר צמוד לרצפה במהלך התרגיל בכדי לייצר את הפתיחה של השריר וזכרו, המשיכו לנשום עמוק לאורך כל התרגול.

2. תרגול תנועתיות

אופן התרגול – קחו שאיפה מהאף ובנשיפה תנו לשתי הרגליים ליפול יחד לצד אחד. אפשרו לגוף שלכם להירגע ולהרפות. קחו עוד שאיפה ובנשיפה, חיזרו לשכיבה על הגב בתנועה גלית – קודם הניחו את השכמה על הרצפה ואז את הגב ובסוף את האגן.

עושים את דה נכון – חזרו על תרגיל זה 4 פעמים ברצף לכל צד.