אתם זוכרים את הרגע בו קניתם בשיא ההתלהבות את אופני הכושר או את ההליכון שלכם וחשבתם שזה ישנה לכם את החיים? הרי עם מכשיר כושר בבית התירוצים נגמרו!! כעת, בהסתכלות לאחור, משהו באמת  השתנה :  יש לכם פחות מקום בסלון וחתיכת "רהיט" שלא ממש משתלב עם הרקע…

ממצאי מחקר שנערך באוניברסיטת ניו סאווט וואלס שבאוסטרליה עלולים לגרום לכם לעלות שוב על האופניים והפעם….עם תוצאות!

השערת המחקר של פרופסור סטיב בוטצ'ר ועמיתיו הייתה שאימון כושר קצר יחסית   בקצב משתנה יהיה אפקטיבי יותר מאימון ארוך בקצב קבוע. הסיבה : הכנסת הגוף למצב של סטרס אשר תוביל ליצירת רמות גבוהות של  הורמונים הגורמים לשריפת שומנים כמקור לאנרגיה מיידית .כלי המחקר : רכיבת אופניים!

המחקר נערך על קבוצה של 45 נשים הסובלות מהשמנת יתר ואשר חולקו לשתי תת קבוצות שהתאמנו 3 פעמים בשבוע במשך 15 שבועות. הקבוצה הראשונה התאמנה ברכיבת אופני כושר במשך 20 דקות בלבד לפי פרוטוקול מחזורי של 8 שניות עבודה בעצימות גבוהה(ספרינטינג) ולאחר מכן 12 שניות של אימון בקצב קליל , המכונה גם מנוחה אקטיבית. הקבוצה השנייה התאמנה ברכיבת אופני כושר במשך 40 דקות  בקצב קבוע. יש לציין כי הרגלי האכילה של שתי הקבוצות לא סבלו כל שינוי כך שהמשתנה היחידי נשאר אופן האימון.

בתום 15 השבועות על פניהם נערך המחקר, גילה צוות המדענים כי אכן השערת המחקר הייתה נכונה. אף על פי שהקבוצה הראשונה התאמנה חצי מהזמן של הקבוצה השניה, הנבדקות  שרפו פי 3 יותר שומן!! נכון, פי 3!! ממצא נוסף מפתיע במיוחד  של המחקר   היה שלא רק  ירדו חברות הקבוצה הראשונה במשקל אלא גם הורידו את ההיקפים באזורים הידועים כבעייתיים במיוחד, כגון הישבן והירכיים!! בוטצ'ר מעיד על כך שאף על פי שממצא זה הינו משונה ונוגד את ההנחות הקודמות שלא ניתן להוריד שומנים מאזורים ספציפיים בקלות, הוא היה עקבי בקרב כל הנבדקות אשר התאמנו לפי 8-12! יתכן כי ברכיבת אופניים אזורים אלה פעילים במיוחד וכי ניתן להגדיר מטרות שונות ובהתאם לבחור סוגי אימון שונים כגון חתירה, הליכה, שחיה או אימון כושר כללי ולהשתמש באותה נוסחה!  המדען ממשיך  ומוסיף :"אנו מאמינים כי הפרוטוקול מצליח מכיוון שהוא גורם לתגובה מטבולית ייחודית"!

ממצאי המחקר הוצגו וזכו לערכה ב "Heart Foundation" וב- " American College of Sports Medicine"

אז , איך עושים את זה?

עולים על האופניים ומפדלים בקצב אינטנסיבי במשך 8 שניות ולאחר מכן בקצב קליל במשך 12 שניות וכך חוזרים על הנוסחה במשך 20 דקות כאשר אחרי כל 4 דקות עושים הפסקה של דקה!

ניתן לרוץ לפי אותה נוסחה ואף לבצע אימון כוח! נועם שימלר מדגים אימון כח מתקדם של כל הגוף לפי הפרוטוקול 8-12 בעזרת חבלים וגומיות!