דיאטה על בסיס חסה! שתיית מים לפני , אחרי ובאמצע הארוחה! אימון כושר ממושך בכל ימות השבוע! מאה ואחת עצות על הדרך הטובה ביותר להיפתר מהקילוגרמים המיותרים , חלקן מבוססות יותר וחלקן פחות… אז מהי באמת הדרך הטובה ביותר? רבים יחשבו שלא משנה לאיזו עצה נקשיב, זו בוודאי תהיה עבודה קשה, במיוחד אם המטרה היא הורדת היקפים באיזור ספציפי!

צוות החוקרים של אוניברסיטת ניו סאווט וואלס שבאוסטרליה ובראשם פרופסור סטיב בוטצ'ר מוכיחים באמצעות מחקר שלא בהכרך….

השערת המחקר היתה שאימון כושר קצר יחסית   בקצב משתנה יהיה אפקטיבי יותר מאימון ארוך בקצב קבוע. הסיבה : הכנסת הגוף למצב של סטרס אשר תוביל ליצירת רמות גבוהות של קטקולמינים (קבוצת הורמונים ובינהם גם האדרנלין) הגורמים לשריפת שומנים כמקור לאנרגיה מיידית.

המחקר נערך על קבוצה של 45 נשים הסובלות מהשמנת יתר ואשר חולקו לשתי תת קבוצות שהתאמנו 3 פעמים בשבוע במשך 15 שבועות. הקבוצה הראשונה התאמנה ברכיבת אופניי כושר במשך 20 דקות בלבד לפי פרוטוקול מחזורי של 8 שניות עבודה בעצימות גבוהה(ספרינטינג) ולאחר מכן 12 שניות של אימון בקצב קליל , המכונה גם מנוחה אקטיבית. הקבוצה השניה התאמנה ברכיבת אופניי כושר במשך 40 דקות  בקצב קבוע. יש לציין כי הרגלי האכילה של שתי הקבוצות לא סבלו כל שינוי כך שהמשתנה היחידי נשאר אופן האימון.

בתום 15 השבועות על פניהם נערך המחקר, גילה צוות המדענים כי אכן השערת מחקרם היתה נכונה. אף על פי שהקבוצה הראשונה התאמנה חצי מהזמן של הקבוצה השניה, הנבדקות  שרפו פי 3 יותר שומן!! ממצא נוסף מפתיע במיוחד  של המחקר   היה שלא רק  ירדו חברות הקבוצה הראשונה במשקל אלא גם הורידו את ההקיפים באיזורים הידועים כבעייתיים במיוחד, כגון הישבן והיריכיים!! בוטצ'ר מעיד על כך שאף על פי שממצא זה הינו משונה ונוגד את ההנחות הקודמות שלא ניתן להוריד שומנים מאיזורים ספציפים בקלות, הוא היה עקבי בקרב כל הנבדקות אשר התאמנו לפי 8-12! יתכן כי ברכיבת אופניים איזורים אלה פעילים במיוחד וכי ניתן להגדיר מטרות שונות ובהתאם לבחור סוגי אימון שונים כגון חתירה, הליכה, שחיה או אימון כושר כללי ולהשתמש באותה נוסחה!  המדען ממשיך  ומוסיף :"אנו מאמינים כי הפרוטוקול מצליח מכיוון שהוא גורם לתגובה מטבולית ייחודית!"

ממצאי המחקר הוצגו וזכו לערכה ב " הארט פאונדיישן וב- " אמריקן קולג' אוף ספורטס מדיסין ….."

למה דווקא 8-12?

לבסיס המחקר עומד למעשה מחקר נוסף אשר בוטצ'ר ערך 3 שנים קודם ואשר השווא בין  כמות צריכת החמצן המירבית באימונים מחזוריים: קצר מול ארוך!  אז חולקו הנבדקים לשתי קבוצות שהתאמנו לפי שני פרוטוקולים שונים של משך זמני המאמץ/ מנוחה : קבוצה א' התאמנה לפי 8-12 בעוד שקבוצה ב' התאמנה לפי 24-36! שתי הקבוצות התאמנו במשך 20 דקות למשך תקופה, ללא משתנים נוספים . הממצאים , כפי שנחשתם, היו שהפרוטוקול עם זמני המאמץ והמנוחה הקצרים יותר, 8-12 , הביא לתוצאות טובות יותר , ככל הנראה הודות להפרעה המטבולית הגדולה שנגרמה.

לפי טענתו של בוטצ'ר מאמץ גבוה במיוחד לאורך הרבה יותר מ 8 שניות    הופך ליהות כואב ומתיש כאשר נעשה באופן מחזורי. רוב האנשים לא יעמדו בזה  באופן קבוע. מאמץ לאורך 2-3 שניות לא הוכיח את עצמו כאפקטיבי  כך שבאמצעות ניסוי ותהייה ומחקר קודם קבע בוטצ'ר והצוות שלו שככל הנראה זאת הנוסחה האופטימלית עבור רוב האנשים.

אז, תתחילו לספור!